Erkek Bireylerde Sağlıklı Beslenme ve Cinsel Disfonksiyon İlişkisi

Sağlıklı bir seksüel fonksiyon, cinsiyet gözetmeksiniz; sağlıklı bir birey olmak için çok önemlidir. Seksüel fonksiyonun birincil kaynağı nörolojik yapıdır. Yani psikolojik etmenler ve beyin kimyasalları sağlıklı bir cinsel hayat için oldukça önemlidir. Sekonder olarak fiziksel travmalar (ameliyat, hastalıklar), yaşam kalitesi ve beslenme cinsel sağlığı etkilemektedir.

Tüm dünyada oldukça yaygın görülen cinsel disfonksiyon, ülkemizde hem erkek hem de kadın bireylerde oldukça yaygındır. Kadınlarda daha çok psikolojik nedenlerle sağlıksız bir cinsel hayat yaşanırken; erkeklerde daha çok fiziksel nedenlerle disfonksiyon görülmektedir.

Fiziksel nedenlere baktığımız zaman, erkek bireylerde sağlıklı bir ereksiyon için doğal kan akışı, trabeküler düz kasların sağlamlığı ve gevşeme yeteneği önemlidir. Genital organda sağlıklı kan akışı için bütün kan dolaşım sistemini incelemek gerekmektedir.

Yani bireyin yaşam kalitesi ve beslenmesi ön plana çıkmaktadır.

  • Düzenli fiziksel egzersiz durumu
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı
  • Besleneme şekli
  • Kan parametreleri
  • Bireylerde seksüel disfonksiyon için önemli faktörlerdir.

Obezite ile birlikte artan insülin, glikoz, LDL kolesterol, trigliserid ve C peptit seviyeleri testosteron seviyesini düşürerek hem libidoda düşüş hem de erektil disfonksiyonu (E.D) oluşturmaktadır.

Ayrıca diyabetli erkek bireylerin %50’sinde E.D olduğu ve diyabetin türü ile  DMin tedavi şeklinin disfonksiyonu etkilediği saptanmıştır.

Yapılan etkili bir çalışma ila devam edelim. 18 ile 40 yaş arasında erektil disfonksiyon yaşayan erkek bireylerin beslenme şekli kaydedilmiş (yağlı kırmızı et, süt ürünü, sebze ve meyve tüketimi, sigara ve alkol kullanımı özellikle dikkate alınmış.) Ve bu bireylere düzenli olarak antioksidan özellik gösteren flavonoid içeren bir beslenme şekli verilmiş. Günde 50mg flavanoid ile beslenen bireylerin ED’si %32 oranında iyileşme göstermiş.

  • Yani yağlı kırmızı eti azaltarak kan dolaşımınızı regüle eder, kolesterol seviyelerinizi optimum aralığa alabilirsiniz.
  • Süt ürünlerini azaltarak; sütün içindeki doymuş yağ ve insülin büyüme faktörü-1 hormonunu sisteminizden uzaklaştırarak yine damar hastalıkları ve prostat kanser riskini azaltabilirsiniz.
  • Antioksidan özellikteki flavanoid yani bitkilerdeki sarı, mavi ve kırmızı rengi veren pigmentten zengin bir beslenme şekli, kanıtlanmış olarak sizlere daha sağlıklı bir cinsel hayat sunacaktır.

 

Ayrıca düzenli egzersiz ile bedendeki kan dolaşım hızı artmaktadır. Ağırlık kaldırmak vücuttaki testosteron seviyesini arttırmaktadır. Bacak kas grubu vücudun en büyük kas grubu olduğu için, sağlıklı testosteron üretimi için esansiyeldir.

 

Sağlıklı bir seksüel hayat için erkek bireyler nasıl beslenmeli?

-Yağlı kırmızı et ve yağlı süt ve ürünlerinin tüketimini azaltmak (Akdeniz tipi beslenme öneririm)

-Flavanoid ailesiden flavonellerden zengin bir beslenme (elma, vişne,soğan, brokoli)

-Sağlıklı yağ tüketimini (çiğ sert kabuklu yemişler, zeytinyağı, fındık yağı, avokado)

-Minimum alkol ve sigara tüketimi